Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wypowiedzeniu umowy o pracę!

Spis treści
- Jak wypowiedzieć umowę o pracę?
- Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
- Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?
- Czy można rozwiązać umowę bez składania wypowiedzenia?
- Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę?
Decydując się na zmianę pracy lub rezygnację z dotychczasowego zatrudnienia należy dopilnować wszystkich szczegółów. Najważniejszą rzeczą jest złożenie wypowiedzenia umowy o pracę. Może być ono za porozumieniem stron lub jednostronne. Przeczytaj, jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jak je sporządzić? Jaki jest okres wypowiedzenia o pracę? Zapoznaj się z artykułem!
Jak wypowiedzieć umowę o pracę?
Decydując się na wypowiedzenie umowy o pracę, musimy zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. Pierwszym krokiem będzie złożenie oficjalnego wypowiedzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron lub rozwiązać umowę jednostronnie. Może to zrobić pracownik albo pracodawca. Wypowiedzenie umowy o pracę nie wymaga zgody obu stron, ponieważ jest jednostronnym oświadczeniem woli.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje umów o pracę i co powinny zawierać?
Jeśli po złożeniu wypowiedzenia nie możesz znaleźć zatrudnienia, musisz zgłosić się do urzędu pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Możesz wtedy starać się o otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.
Przeczytaj również: Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne?
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę zarówno za porozumieniem stron, jak i wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika musi zawierać takie elementy, jak:
-
Miejscowość i data,
-
Imię, nazwisko i adres zamieszkania pracownika,
-
Dane pracodawcy,
-
Prośbę o rozwiązanie umowy i ewentualną przyczynę jej rozwiązania,
-
Podpis.
W Internecie znajdziesz wiele wzorów wypowiedzenia umowy o pracę. Możesz się na nich opierać lub stworzyć własny dokument. Pamiętaj, żeby zawrzeć wszystkie kluczowe informacje. W prawym górnym rogu umieść miejscowość i datę, po lewej stronie dane pracodawcy, a po prawej swoje dane. Sporządź tytuł dokumentu, a następnie zawrzyj w treści takie informacje, jak datę zawarcia i rozwiązania umowy. Na końcu zostaw miejsce na podpis Twój i pracodawcy.
Przeczytaj również: Wypowiedzenie umowy o pracę - co musi zawierać i kiedy można je złożyć?
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od kilku czynników. Między innymi od tego, na jaki czas została zawarta umowa. W 2016 roku zostały wprowadzone w Polsce nowe przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nimi, okres wypowiedzenia umowy o pracę może wynosić między 3 dni a 3 miesiące. Wszystko jednak zależy od tego, co zostało zawarte w kontrakcie.
Zazwyczaj podczas okresu wypowiedzenia pracownik jest zobowiązany do wykonywania swoich obowiązków, tak jak przed złożeniem wypowiedzenia. Jednak pracodawca może również zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Podczas okresu wypowiedzenia pracownik otrzymuje swoje dotychczasowe wynagrodzenie.
Czy można rozwiązać umowę bez składania wypowiedzenia?
Według kodeksu pracy można rozwiązać również umowę bez składania wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy jednak nie obowiązuje okres wypowiedzenia. Można to zrobić w takich przypadkach, jak:
Uzyskanie orzeczenia od lekarza o szkodliwym wpływie wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, jeśli pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko, które nie będzie zagrażać jego zdrowiu w terminie wskazanym w orzeczeniu.
Kiedy pracodawca naruszył podstawowe obowiązki, które ma względem pracownika. W tym przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, jaki został zawarty w umowie.
Kiedy nie można wypowiedzieć umowy o pracę?
Są również takie sytuacje, w których nie można rozwiązać umowy o pracę. Nie można jej wypowiedzieć podczas nieobecności spowodowanej opieką nad dzieckiem, kiedy pobiera się z tego tytułu zasiłek. Nie można tego również zrobić w przypadku izolacji pracownika przechodzącego chorobę zakaźną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Powiatowy Urząd Pracy w Poddębicach. Punkt Obsługi Bezrobotnych
Urzędy pracy woj. łódzkie99-210 Uniejów, Orzechowa 6